الزام شركت های تولید كننده خودروهای كار نیمه دوم دهه 70 به بعد در استفاده از ارزهای با نرخ واریزی و مواجهه آنها با ركود رو به گسترش در بازار كه به واسطه افزایش قابل توجه قیمت خودروها و كاهش قدرت خرید بخش حمل و نقل ایجاد شده بود اهمیت تامین تسهیلات مالی برای خریداران مذكور را بیش از پیش نمایان ساخت. با تصمیم هیئت مدیره گروه صنعتی ایران خودرو ، شركت گسترش صنایع ایران خودرو ماموریت یافت نسبت به تاسیس شركتهای لیزینگ اقدام نماید بدن ترتیب شركت لیزینگ خودرو كار ( سهامی خاص) در سال1380 با ماموریت اولیه اعطای تسهیلات مالی در چار چوب قراردادهای اجاره به شرط تملیك ( از عقود بانكداری اسلامی ) به خریداران انواع خودروهای كار تاسیس و در نیمه دوم سال مذكور و با تمركز بر محصولات ایران خودرو دیزل فعالیت خود را آغاز نمود. به دلیل سرمایه اولیه ناچیز شركت و عدم آمادگی بانكها در ارائه منابع مالی مورد نیاز با قیمت رقابتی، فعالیت شركت در قالب یك همكاری انحصاری دو جانبه با شركت ایران خودرو دیزل و با استفاده از منابع مالی آن شركت ادامه یافت . سپس در سال 1381 بانك پارسیان همزمان با خرید 60% از سهام این شركت نسبت به تخصیص تدریجی بخشی از منابع مالی مورد نیاز اقدام نمود .

به موازات این شركت ، روند سریع تاسیس سایر شركتهای لیزینگ طی سال 1381 شروع گردید و بازار لیزینگ در ایران از یك دوره ركود بلند مدت وارد دوره جدیدی از رقابتها گردید.

بخشی از مزایای لیزینگ

1 ـ لیزینگ با توجه به تعیین و ثابت بودن نرخ كارمزد در ابتدای دوره اعطای تسهیلات می تواند به عنوان مانعی در اثر گذاری فشارهای تورمی به جامعه بحساب آید.

2 ـ اعطایی لیزینگ امروزه مترادف با ازدیاد تولید كالا وخدمات شناخته می شود.

3 ـ شركتهای لیزینگ با در اختیار داشتن نیروهای كار آمد و متخصص و متمركز نمودن واحدهای سازمانی خود باعث می گردد كه دریافت تسهیلات با سرعت بیشتری صورت پذیرد.

4 ـ عملیات لیزینگ با توجه به ابداعات صورت پذیرفته بسیار انعطاف پذیر می باشد و قادر است خود را با شرایط متقاضی مطابقت دهد.

5 ـ بكار گیری سود حاصله از عملیات لیزینگ فرآیند تولید ملی باعث رونق اقتصادی و كاهش بیكاری در جامعه می گردد بدین منظور شركت گسترش صنایع ایران خودرو به منظور ارائه خدمات بهینه و سهولت دستیابی هموطنان عزیز به محصولات ایران خودرو و كنترل كارمزدهای تسهیلات اعطایی رایج در بازار لیزینگ ایران ، اقدام به تاسیس شركت لیزینگ ایران خودرو ( سهامی خاص )با سیاست اعمال حداقل نرخ كارمزد نموده كه هم اكنون آماده پاسخگویی به سوالات متقاضیان محترم و اعطای تسهیلات اعتباری جهت خرید خودروهای سواری گروه پیكان و پژو شركت ایران خودرو می باشد.

ما امیدواریم بتوانیم در جهت پیشرفت اقتصادی پرچمدار شعار خودرو ملی ، افتخار ملی بوده و در این هدف كوشا و پر توان ظاهر شویم.