شرایط جدید اقتصادی در کشور که به دنبال اجرای طرح تحول اقتصادی در حال شکل گرفتن است در تمامی بخشهای اقتصادی اعم از تولیدی، صنعتی و . . . تأثیر گذاشته، بطور حتم بازار سرمایه نیز از این امر مستثنی نخواهد بود.

به گزارش بورس نیوز به اعتقاد اغلب کارشناسان این شرایط جدید، استراتژی‏های جدیدی را هم برای سرمایه‏گذاران می‏طلبد و بنظر می‏رسد استراتژی جدید فعالان بورسی در حال حاضر حفظ قدرت نقدینگی می‏باشد و از همین روست که ارزش معاملات بورس در روزهای اخیر رو به کاهش گذاشته و به دنبال آن نیز شاخص بورس با کاهش مواجه شده است.

اما کسانی که در حوزه بازار سرمایه فعالیت می‏نمایند می‏دانند که بورس به عنوان ویترین اقتصادی کشور و جایی که اغلب بزرگان اقتصاد در آن حضور دارند همواره می‏تواند سودآور باشد به عبارت دیگر تمام کسانی که در این بخش فعالیت می‏نمایند استراتژی فعالیت در آن را فرا گرفته‏اند.

کارشناسان معتقدند با شرایط فعلی و برای گذر کم خطر از نوسانات بوجود آمده در اقتصاد کشور بهتر است با ریسک کمتر اقدام به سرمایه‏گذاری در بورس نمود. در ادامه قصد داریم بطور اجمالی به وضعیت گروه لیزینگی در بورس اشاره کنیم.

 

به گزارش بورس نیوز گروه لیزینگی یا همان سایر مالی‏ها در بورس رسماً دارای 4 عضو است اما تعداد نمادهای فعال در خصوص لیزینگ در بورس به این 4 عضو خلاصه نمی شود و گروه‏های دیگر مانند خودرویی، دارویی، نمادهایی را با این نوع کارکرد در دل خود جای داده‏اند.

گفتنی است از ابتدای سال تا کنون در 4 نماد لیزینگ غدیر، لیزینگ رایان سایپا، لیزینگ صنعت و معدن و لیزینگ ایران بیش از 413 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفته است.

که بیشترین تعداد سهام مورد معامله در این مدت را شرکت لیزینگ غدیر به خود اختصاص داده است به لحاظ بازدهی نیز این گروه از ابتدای سال تاکنون به میانگین بازدهی 22 درصدی دست یافته که از میانگین بازدهی کل بازار به مراتب کمتر است.

خاطر نشان می‏شود: لیزینگ ایران با 73 درصد بازدهی در رتبه اول قرار داردو 3 عضو دیگر نیز حتی نتوانسته‏اند به بازدهی دو رقمی دست‏یابند.

به گزارش بورس نیوز؛ به لحاظ ارزش روز لیزینگ رایان سایپا با 51 درصد و لیزینگ ایران با 23 درصد بیشترین سهم را در این گروه بخود اختصاص داده‏اند.

گفتنی است به لحاظ عملکرد مالی خود این شرکت‏ها نیز لیزینگ ایران در 6 ماه نخست موفق به پوشش 51 درصدی پیش‏بینی سود خود شده اما لیزینگ صنعت و معدن در همین مدت 32 درصد پوشش سود داشته است به همین ترتیب رایان سایپا نیز به پوشش 42 درصدی دست یافته این در حالی است که این شرکت در گزارش 6 ماه سال گذشته خود تنها 39 درصد از سود خود را در آن مقطع پوشش داده بود و در انتها لیزینگ غدیر نیز پس از 9 ماه 75 درصد از پیش‏بینی سود سال جاری خود را پوشش داده است.

در پایان گفتنی است در مجموع این شرکت‏ها توانسته‏اند عملکرد مالی قابل قبولی را از خود بروز دهند و انتظار می‏رود لیزینگی‏ها بتواند عملکرد قابل قبولی را تا پایان سال مالی از خود نشان دهند.