بورس نیوز در گزارش روز دوشنبه 4 آبان و به نقل از گزارش خبرنگار اقتصادی فارس آورد كه، آخرین تركیب سهامداری 338 شركت بورسی در قالب 37 صنعت نشان می‏دهد با افزایش سهامداران حقیقی و حقوقی 23 صنعت و كاهش 14 صنعت دیگر مجموع تعداد سهامداران ایرانی به 3 میلیون و 291 هزار 506 نفر رسیده است.

آمار خانواده سهامداری شركت‏های بورسی در پایان مهرماه نسبت به اسفند سال گذشته حكایت از آن دارد رونق سرمایه‏گذاری در بورس و میانگین بازدهی 45 درصدی منجر به اضافه شدن بیش از 72 هزار سرمایه‌گذار خرد و كلان در تهران و شهرستان‏ها شده است.

طی مدت یاد شده تعداد سهام منتشره شركت‏های بورسی از طریق اعمال افزایش سرمایه و ورود بیمه دانا به بورس با افزایش بیش از 20 میلیارد و 160 میلیون سهم جدید به بیش از 307 میلیارد و 665 میلیون سهم رسیده است.

صنعت مخابرات با یك شركت مخابرات ایران به تنهایی بالغ بر 45 میلیارد و 873 میلیون سهم را در اختیار دارد. صنایع خودرو با بیش از 31.9 میلیارد سهم، سرمایه‌گذاری‌ با 18.4 و سیمان و آهك و گچ با حدود 14 میلیارد سهم دارای بیشترین تعداد سهام هستند.

بررسی‏های به عمل آمده از فعل و انفعالات تركیب سهامداری 37 صنعت بورسی در انتهای اولین ماه پاییز حاكی است در میان 23 صنعتی كه در طول 7 ماه با افزایش سهامداران مواجه شده‏اند، دو صنعت بانكداری و لیزینگ بیشترین تعداد سرمایه‏گذاران را به خود جذب كرده و سهام شركت‏های این دو صنعت به مانند ماه‏های گذشته از درجه مقبولیت بیشتری برخوردار بوده‏اند.

براین اساس، چهار شركت حاضر در صنعت سایر واسطه‏گری یعنی شركت‏های لیزینگ ایران، رایان سایپا، لیزینگ خودرو غدیر و لیزینگ صنعت و معدن موفق به جذب 22 هزار و 57 سرمایه‏گذار جدید شده و در صدر دیگر صنایع ایستاده‏اند، اما این صنعت در میان 37 صنعت بورسی با برخورداری از 52هزار و 590 سهامدار در رتبه شانزدهم قرار گرفته است.

بهبود شرایط نظام مالی و پرداخت بخشی از مطالبات بانك ها از سوی دولت منجر شد 7 بانك ملت، صادرات، تجارت، پارسیان، سینا، كارآفرین و اقتصاد نوین هم در مجموع 17 هزار و 429 سرمایه‏گذار تازه وارد را در تركیب سهامداری خود جای دهند.

صنایع خودرو، بیمه و خدمات فنی هم در حالی با افزایش سهامداران با بیش از 8 و 4 هزار نفر از دیگر صنایع مورد توجه سهامداران جدید و قدیم بودند كه صنایع انبوه‏سازی، سیمان، استخراج كانه‏های فلزی، غذایی، فلزات اساسی، استخراج نفت و گاز، دارو، پیمانكاری صنعتی، سایر محصولات كانی غیر فلزی، ماشین‏آلات و تجهیزات، ساخت محصولات فلزی، قند و شكر، لاستیك و پلاستیك، خدمات فنی و مهندسی، محصولات كاغذی، استخراج سایر معادن و صنعت مبلمان نیز با افزایش 6 تا حدود 4 هزار نفری سهامداران خود نسبت به ابتدای سال جاری شدند.

اما در میان 14 صنعتی كه با كاهش تعداد سهامداران روبرو شده‏اند،دو صنعت مخابرات و محصولات شیمیایی با افت بیش از هزار و 500 نفری به همراه صنایع فرآروده‏های نفتی، شركت‏های چند رشته‏ایی، كاشی، ماشین‏آلات و تجهیزات، ماشین‏آلات دستگاه‏های برقی، ساخت رادیو و تلویزیون، منسوجات، وسایل اندازه‏گیری، دباغی، محصولات چوبی و استخراج ذغال‏سنگ قرار گرفتند كه تعدادی از سهامداران خود را از دست داده‏اند.

براساس این گزارش، به این ترتیب جدیدترین تركیب سهامداران 37 بورسی نشان می‌دهد صنعت سرمایه‌گذاری با بیش از 561 هزار سهامدار همچنان در صدر بیشترین تعداد سهامدار قرار دارد. البته حدود نیمی از این جمعیت مربوط به شركت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران است كه با حدود 252 هزار نفر، در صدر شركت‌های بورس از لحاظ تعداد سهامدار قرار گرفته است.

صنایع خودرو با 439 هزار نفر، انبوه‌سازی با 273 هزار مالك، سیمان با 239 هزار صاحب حقوقی و حقیقی، استخراج كانه‌های فلزی با 225 هزار نفر، صنعت غذایی با 176 هزار سهامدار، بانكداری با بیش از 165 هزار سهامدار، محصولات شیمیایی با 156هزار مالك، فرآورده‌های نفتی با 141 هزار و فلزات اساسی با 133 هزار مالك از دیگر صنایع بورس هستند كه بیشترین تعداد سهامدار را به خود جلب كرده‏اند.

این 10صنعت در قالب 178 شركت بزرگ و كوچك بورس افزون بر 2 میلیون و 479 هزار سهامدار از كل خانواده 3.2 میلیون نفری را به خود جذب كرده‌اند.